سفارش تبلیغ
صبا ویژن

پسته کله قوچی چیست و انواع آن

پسته کله قوچی چیست؟

پسته کله قوچی، یکی از پرطرفدارترین انواع پسته می باشد؛ که علاوه بر خوش طعم بودن ظاهری درشت و کروی شکل به عنوان یکی از آجیل های لوکس بشمار می آید؛ این پسته به علت وزن بالایی که نسبت به مدل های دیگر دارد، باعث میشود که قیمت پسته کله قوچی امروز، در برابر دیگر محصولات گران تر باشد. از دیگر مشخصات پسته کله قوچی این است که به دلیل داشتن مغزدانه ی درشت، در صنایع مختلف مانند شیرینی پزی و بستنی سازی از آن استفاده میشود.

از مهم ترین خواص پسته کله قوچی، اینکه شما می توانید از این محصول به عنوان یک میان وعده سالم استفاده کنید. اگر به دنبال خرید پسته کله قوچی تازه هستید، فروشگاه اینترنتی آجیل و خشکبار هفت مغز یکی از بزرگ ترین مراکز فروش پسته کله قوچی درجه یک می باشد.

علت نام گذاری این نوع پسته:

چون این رقم از پسته در رفسنجان و توسط فردی به نام حاج علی شریفی به مردم معرفی شده است، به این محصول حاج شریفی نیز می گویند. علت نام گذاری این رقم پسته بزرگی دانه و داشتن سری شبیه به قوچ است. رنگ پوست سخت آن، مایل به کدر است و مغز پسته کله قوچی سرخ تیره رنگ است.

مشخصات پسته کله قوچی چیست؟

این محصول در واقع ظاهری گرد، درشت و بزرگترین مغز را در میان مدل های مختلف دارد. در حالت کلی می توان گفت بزرگ ترین و سنگین ترین پسته در جهان نوع کله قوچی می باشد. این آجیل، دارای مغز بسیار خوشمزه و لذیذی است که در هنگام خوردن حس لذت بخشی را به شما می بخشد. به دلیل اندازه بزرگ پسته در هر کیلوگرم از آن تعداد کمتری پسته وجود دارد.

 

پس از پسته فندقی، محبوبیت فروش پسته کله قوچی در رتبه دوم قرار دارد. از مغز و خلال پسته کله قوچی در آشپزی، شیرینی پزی، پخت کیک و … استفاده میشود. قیمت پسته کله قوچی به روز، در برابر کاربردهایی که دارد مناسب است. از خواص پسته کله قوچی، می توان افزایش سلامتی بدن، داشتن قلب سالم و کنترل وزن و افزایش ایمنی بدن را می توان نام برد. ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و پروتئین ها از مواد موجود در پسته می باشد.

 

مشخصات پسته کله قوچی

ویژگی های ظاهری پسته کله قوچی:

پوست تازه پسته کله قوچی در زمان رسیدن قهوه ای سرخ رنگ است و پوست تازه هنگام رسیدن شکاف می خورد.

ابعاد کلی دانه پسته 13/20 میلیمتر است.

شمایل دانه پسته کروی و شبیه فندق است.

وزن مغز خشک پسته با حداقل رطوبت 0/587 گرم است.

رنگ رویی مغز پسته سبز مایل به خاکستری است.

رنگ پوست دانه آن سفید استخوانی مایل به تیرگی می باشد.

به نقل از سایت pariznuts.com :

The local name is derived from the shape of this type which looks like rams head. This cultivar is famous for being large. In fact, jumbo pistachios are larger and longer compared to round pistachios. The unique taste of this pistachio is due to its high-fat volume. Kallehghochi pistachio has a long history in cultivation as it’s been growing for more than 4000 years. The present distinguished excellent situation of Iranian jumbo pistachio is the result of Iranian farmers and growers perfect ability. Existing researches show, more than 70% of worlds total jumbo pistachio production is in Iran which in same years touched peak annual production of 150,000 m/t.

خصوصیات درخت پسته کله قوچی

از ویژگی های نهال پسته کله قوچی، اندازه محصول آن است که نسبتا سایز بزرگی دارد و دارای طعم خوب و مطلوبی است و همچنین ظاهری زیبایی دارد. ژنتیک درخت آن، به گونه ای است که با رسیدگی به موقع و اصولی و با مساعد بودن شرایط کاشت و پرورش، عملکرد بالایی دارد و برای بسیاری از تجارت های داخلی و خارجی سودمند است. فراهم کردن شرایط محیطی یک نهال، رابطه مستقیمی با رشد و باردهی آن دارد. برای نمونه اگر تمامی موارد در پرورش آن رعایت شود، اما یکسری از عوامل دیگر مانند کوددهی به موقع صورت نگیرد، در روال کلی نهال اختلال ایجاد می کند.